İçeriğe geç

Peçeteyle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

  WC’de peçete kullanımı, tıkanıklık sorunlarına yol açabilir. Özellikle, kalın veya sert peçetelerin kullanımı, kanalizasyonlarda, S’li gider borularında tıkanıklıklara neden olabilir. Bu durumda, profesyonel yardım almak en doğru seçenek olsa da kendinizi deneyebileceği de bazı basit yöntemler olabilir.

  Peçeteyle tıkanan bir tuvaleti açmak için başvurulacak bazı yollar;

  • Güçlü ve kuvvetli bir wc pompası ile tıkanıklığı bir süre pompalamak,
  • Bir tuvalet açma teli tedarik edilerek veya sert bir kalın kablo kullanarak tıkanıklığı delerek açmaya çalışmak bir ihtimal sonuç verebilir. Bu aletler, tıkanıklığı çözmek için gider borusuna sokulur ve engeli kırarlar. Fakat dikkat etmelisiniz ki boruyu tamamiyle delmesin ve tesisata komple zarar vermesin.

  • Diğer bir yöntem, tıkanıklığı çözmek için kimyasal açıcılar kullanmaktır. Bu ürünler, kanalizasyon borusundaki tıkanıklığı eritmeye çalışırlar ve suyun akışını mümkün kılarlar.  Ancak, kimyasal açıcılar kullanırken dikkatli olunmalıdır çünkü bazı ürünler çevreye ve solunması sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca, giderleri açmada pek de başarılı sayılmazlar.  

  Bu nedenle, peçeteyle WC kullanırken, kullanılan peçetenin kalınlığına ve sertliğine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca, atık su sistemlerinin kapasitesi ve dayanıklılığı konusunda bilgi sahibi olmak da faydalı olabilir.

  WC’ye atılan peçeteler, tıkanıklık sorunlarına neden olduğu için, tuvalet kağıdı kullanmak daha iyi bir seçimdir. Tuvalet kağıdı, suda çözünür bir yapıda üretilir ve hızla dağılarak erir. Bu nedenle, atık su sistemlerine zarar vermeyebilir. Fakat bizim tavsiyemiz tuvalet giderinin tıkanmaması için deliğe peçete, tuvalet kağıdı dahi hiçbir yabancı maddenin atılmamasıdır. Bunlar için küçük bir çöp kovası bulundurup oraya atılmasını sağlamanız uzun yıllar tıkanıklık yaşamanızı engelleyecektir. 

  Apartman yönetimlerine de bir tavsiye vermeden geçmek istemiyoruz. Tuvaletlerin tıkanmaması için zaman zaman duyuru panosuna peçete ve tuvalet kağıtlarının atılmamasını rica ettiğiniz bir yazıyı asarak kat maliklerini haberdar edebilirsiniz. Ayrıca yapılan kurul toplantılarında bu konuyu sıksık vurgulayarak doğabilecek zararların önüne maksimum geçebilirsiniz. Tıkanıklıkla mücadele topyekün bir dikkat ister.

  Yine de her şeye rağmen tuvalet tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız profesyonel yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. (İzmir Geneli) 

  (Bugün 177 kez ziyaret edildi, 1 kez okundu)
  Ustayı Ara